Емил Рубен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Емил Рубен
Емил Рубен во театарска претстава.jpg

Емил Рубен (роден во Скопје, на 17 јули 1948) — македонски филмски и театарски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Емил Рубен се школувал во Скопје и во Загреб, а во 1971 година дипломирал на Академијата за филм и театар во Загреб. Истата година се вработил во МНТ. Во 2001 година ја добил наградата „13 Ноември“.[1][2]

Филмска кариера[уреди | уреди извор]

Својата филмска кариера Рубен ја започнал како дете. Во 1954 година, на шестгодишна возраст, бил избран да ја игра улогата на Жарко во филмот „Тие двајцата“ на Жорж Скригин кој бил премиерно прикажан во 1955 година. Две години подоцна снимила два филма во кои ги играл главните улоги: „Малиот човек“ (1957) на Жика Чукулиќ и краткометражниот филм „Бунт на куклите“ на Димитрие Османли.[1][2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 1957: Малиот човек (Главна улога)
 • 1957: Бунт на куклите (Главна улога)
 • 1972: Истрел (Главна улога)
 • 1983: Јавачи на бура (Споредна улога)
 • 1985: Јазол (Споредна улога)
 • 1998: Збогум на 20. век (Главна улога)
 • 2000: Глас (Глумец)
 • 2000: Писмо (Глумец)
 • 2003: Едно од лицата на смртта (Глумец)
 • 2003: Седум приказни за љубовта и свршувањето (Глумец)
 • 2004: Како убив светец (Споредна улога)
 • 2004: Бал-кан-кан (Споредна улога)
 • 2005: Контакт (Споредна улога)
 • 2005: Остани исправен (Споредна улога)
 • 2012: Трето полувреме (Споредна улога)

Театарска кариера[уреди | уреди извор]

Првата театарска улога ја остварил во 1960 година, кога гостувал во претставата „Колибата на чичко Том“, изведена од учениците на старата Учителската школа. Професионалниот театарски ангажман го почнал во сезоната 1966/67, играјќи во претставата „Случајот во Виши“ во режија на Димитар Ќостаров, а во изведба на МНТ.[1][2]

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Рубен Емил“. Кинотека на Македонија.
 2. 2,0 2,1 2,2 55 Охридско лето/ Ohrid Summer Festival – 12 July -20 August 2015.