Прејди на содржината

Душко Ѓорѓиоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Душко Ѓорѓиоски
Роден 10 јули 1948(1948-07-10)(76 г.)
Прилеп, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Турни ме да Кинисам
Јазол
Оловна бригада
Занимање глумец

Душко Ѓорѓиоски (р. 10 јули 1948 година во Прилеп) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер. Тој својата кариера, ја започнува како глумец во Народен театар Куманово, каде работи неколку години. Долги години работеше во Македонската Телевизија како режисер на Македонски народни приказни и на документарни филмови. Тој има режирано и документарни филмови и за ТВ Сонце.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Ѓорѓиоски ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1977 Пресуда ТВ-филм
1979 Жена од малтер ТВ-филм Работник
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1981 Бановиќ Страхиња ТВ-филм
1981 Првите цутови ТВ-серија
1982 Потера ТВ-филм
1984 Другарувања ТВ-серија
1985 Јазол ТВ-филм
1985-1986 Македонски народни приказни ТВ-серија
1986 Состојба пред инфаркт ТВ-филм
1988-1989 Тврдокорни ТВ-серија
1989 Кога меракот пее ТВ-серија
1992-1996 Македонски народни приказни ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-серија Гјурчин
1999 Каца ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија
2002 Глужд во времето ТВ-филм Работникот
2006 Мост ТВ-филм
2006-2009 Македонски народни приказни ТВ-серија
2008 Куќен совет ТВ-серија
2010-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Благоја
2013 Тврдокорни ТВ-серија Таткото
2014 Женски итроштини ТВ-филм
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Владиката

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда за улогата на ликот Фром во претставата „Пасквелија“ на Фестивалот „Војдан Чернодрински“ Прилеп (1981).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dusko Georgievski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.