Пиштол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
CZ 999, полуавтоматски пиштол

Пиштол е мало огнено оружје конструирано да се ракува со една рака. Името можеби го добил по градот Пистој во Италија, каде што рачните пиштоли биле направени најрано во XV век. Бил изворно оружје на коњаницата. Автоматските пиштоли имаат механизам што се подвижува со повратната енергија, која доаѓа од полнењето во магацинот (лежиштето на куршумот) пред цевката.[1]

Видови на пиштоли[уреди | уреди извор]

Пишолите обично се делат на:

Пиштолот како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Пиштол што чади“ (Smoking Gun) - песна на американскиот блуз-музичар Роберт Креј (Robert Crey) од 1986 година.[2]
  • „Среќата е жежок пиштол“ (Happiness is a Warm Gun) - песна на „Битлси“ од 1968 година.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]