Револвер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Револвер Наган 7,62×38 мм

Револвер е пиштол што се врти и што обезбедува повеќе истрели.

Историја[уреди | уреди извор]

Некои од првите верзии, познати како биберници, имале неколку буренца, но на почетокот на XVII век пиштолите биле направени со една ротирачка комора, која ги ставала куршумите во едно буренце. Првиот практичен револвер бил дизајниран во 1835 година кога Семјуел Колт ја патентирал својата верзија. Тој воспоставил стандард за цилиндарот со пвеќе келии, и секоја последователно ја забравувал во позиција зад буренцето и можела да се испразни со притисок врз чкрапалото. Во „колтовите“, први еднопотезни револвери, цилиндарот ротирал така што чкрапалото се повлекувало рачно. Двопотезните револвери, во кои удирачот е со петле и чкрапалото се повлекува, биле развиени наскоро потоа заедно со метланите куршуми.[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Британика Енциклопедиски Речник. Топер, МПМ, 2005, Книга 8, стр. 82