Ердоан Максут

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ердоган Максут
Роден 24 мај 1959(1959-05-24)(64 г.)
Скопје
Националност Македонски Турчин
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Андер
Ах, љубов моја
Комшиски Приказни
Занимање глумец
Татко Џемаил Максут
Мајка Сузан Максут
Деца Теоман Максут

Ердоган Максут (турски: Erdoğan Maksut; роден во 24 мај 1959 во Скопје) — македонски театарски и филмски глумец од турска народност.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ердоган Максут во 1985 година дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје, отсек театарска глума во класата на проф. Владимир Милчин. Во периодот од 1999-2001 г. во првата класа ги завршил постдипломските студии по Театрологија и успешно ја одбранил магистерската теза „Трагедијата на репертоарот на Н.У. Турски театар - Скопје во првата половина на осмата декада од XX век“, под менторство на проф. д- р Нада Петковска и се здобил со научна титула Магистер по Театролошки науки.

Член е на “Н.У. Турски театар“ од Скопје од 1978 г. до 2012 г. Надвор од матичната сцена има остварено улоги во “Театар за деца и млади“ од Скопје, културниот центар „Скрб и Утеха“, разни независни продукции, телевизии, радио драми, филмови итн.

Максут исто така бил и асисетент по режија во повеќе од десет претстави на матичната сцена на Турскиот тетар, напишал сценарио и режирал мини ТВ серија од пет епизоди “Olaylar“ (Случки) снимена на турски јазик со македонски превод. Учествувал во Македонските народни приказни.

Од 2012 г. е член на Н.У. Театар Комедија - Скопје, каде исто така остварува повеќе значајни улоги. Во 2023 година се пензионира во Театар Комедија.

Ердоан Максут е син на Џемаил Максут и Сузан (Радмила) Максут кои исто така биле глумци во Н.У. Турски театар од Скопје.

Театарски улоги[уреди | уреди извор]

 • „Дневникот на лудиот“ Н.В. Гогољ
 • „Соблазна во долината Шентфолиријанска“ од Иван Цанкар
 • „Приказна што зборува за патувањето“ од Жан Клод Ван Итали
 • „Мостот на честа“ од Хасан Мерџан
 • „Кафкаски круг со креда“ од Бертолт Брехт
 • Белото Циганче“ од Видое Подгорец
 • „Шеќерна приказна“ од Славко Јаневски
 • „Аман да не чуе жена ми“ од Жорж Фејдо
 • „Искрените“ од Мариво
 • „Хурем Султан’’ од Орахан Асена
 • „Предлог за брак“ и „Просидба“ од А. П. Чехов
 • „Орхан од нашата улица“ од Неџати Зекерија
 • „Дас Капитал“ од Братислав Димитровски
 • „Мајка Елиф“[1]
 • „Ах љубов моја“ од Коле Ангеловски
 • „За секого има по една“ од Венко Андоновски
 • „Хамлет во пикантен сос“ од Алдо Николај
 • "Чувството на брадата" од Ксенија Драгунска
 • "Господарот на кукавицата" од Венко Андоновски
 • "Вардарски пастуви" од Симон Буве
 • „Бракот е брак“ од А. П. Чехов
 • "Мизантроп" од Ж. Б. П. Молиер

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Ердоан Максут
Год. Назив Улога
1980-ти
1982 Јужна патека ТВ филм
1989 Тврдокорни ТВ серија
1990-ти
1990 Македонски народни приказни ТВ серија /
1989-1991 Еурека ТВ серија /
1993 Македонска сага ТВ филм Екрем
1998 Денес, утре ТВ филм
2000-ти
2001 Прашина ТВ филм османлиски војник
2002 Заведени ТВ серија /
2004 Чекор пред времето Краток филм
2004 Андер[2] ТВ филм
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Селанец 3
2007 Сенки ТВ филм
2007 Досие-К ТВ филм
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Командантот
2008-2009 Народни Приказни ТВ-серија /
2009-2010 Македонски народни приказни ТВ серија
2010-ти
2012-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016-2017 Комшиски Приказни ТВ-серија
2017 Ах, љубов моја ТВ-серија Ѓорче
2017 Наградата ТВ-филм
2018 Црни и Криви Краток филм
2020-ти
2023 Тин Камп ТВ-серија Доктор

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2017-01-11. Посетено на 2016-11-25.
 2. http://www.maccinema.com/Person.aspx?p=77

Надворешни врски[уреди | уреди извор]