Сузан Акбелге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сузан Акбелге
Роден 15 јуни 1974
Скопје
Националност Македонска Турчинка
Познат по улогата во:
Збогум Румелија
Балканска приказна
Горчлива цреша
Занимање глумица

Сузан Акбелге (р. 15 јуни 1974 во Скопје) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Работи во Турскиот театар во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Акбелге ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1997 Во светот на бајките ТВ-серија
2004 Големата вода ТВ-филм Жена 1
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Меријем
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија
2013 Балканот не е мртов ТВ-филм Петкана
2020 Горчлива цреша ТВ-филм Медицинска сестра
2022-2023 Балканска приказна ТВ-серија Елена

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Suzana Akbelge“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.