Прејди на содржината

Игор Ангелов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Игор Ангелов
Роден 1 октомври 1977
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
5+ фамилија
Златна петорка
Преспав
Година на мајмунот
Јужен ветар
Трето полувреме
Тврдокорни
Занимање глумец

Игор Ангелов (роден на 1 октомври 1977 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Игор Ангелов е роден на 1 октомври 1977 година во Скопје. Високото образование го завршил на Факултетот за драмски уметности во Скопје, каде што дипломиран на одделот Драмски глумци. По дипломирањето работел во Прилепскиот народен театар,[1] а денес работи во Драмскиот театар во Скопје. Во својата кариера учествувал во бројни театарски, филмски и телевизиски проекти. Остварил учество и на повеќе фестивали, меѓу кои „Млад отворен театар“, „Војдан Чернодрински“, „Денови на комедија“, „Ристо Шишков“ и „Охридско лето“ во Македонија, „Cividale del Friulli“ во Италија, „Grlimo se morem“ во Хрватска, „ТЕСТ“ во Босна и Херцеговина, „САПАС“ во Бугарија, како и на Деновите на македонската култура во САД и Австралија. Добитник е на наградите за најдобар млад глумец (2001) и најдобра машка споередна улога (2007) на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) Војдан Чернодрински.

Театрографија[уреди | уреди извор]

 • „Враќањето на црниот витез“ – режија К. Ристевски – МНТ – Скопје;
 • „Comedia de la Vanita“ - R. Kacca – Cividale del Friuli – Италија;
 • „Семејни гласови“ – Д. Дамјановски – НТ – Прилеп;
 • „Летни Силјане“ – Љ. Ѓоргиевски – НТ – Прилеп;
 • „Хроника за една најавена смрт“ – В. Светозарев – Скопје;
 • „Змејот“ – А. Ивановски – НТ Велес;
 • „Синдром Чернодрински“ – Д. Дамјановски – No Name Theatre – Скопје;
 • „Макбет“ – К. Ангеловски – НТ Прилеп;
 • „Грев или шприцер“ – Д. Станкоски – НТ Прилеп;
 • „Волшебниот коњ„ – Д. Довлев – ДТЦ – Скопје;
 • „Рибарски караници“ – К. Ангеловски – НТ – Прилеп;
 • „Стјуардеси“ – К. Ристевски – НТ – Прилеп;
 • „Џиновското тркало“ – Д. Довлев – НТ Прилеп;
 • „Сатирикон“ – К. Петрески – НТ Прилеп;
 • „Баладата за големиот костур“ – В. Милчин – НТ – Прилеп;
 • „Bathale Roma“ – Р. Бурхан – МОТ – Скопје;
 • „Татко“ – Д. Станковски – НТ Прилеп;
 • „Патот за Парамарибу“ – В. Џолева – Скопско лето – Скопје;
 • „Црнила“ – В. Џолева – Скопско лето – Скопје;
 • „Чалик Чомак“ – Ј. Бојаџи – НТ – Прилеп;
 • „Волшебната куќа“ – Д. Довлев – ДТЦ – Скопје;
 • „Новогодишна трилогија“ – Д. Дамјановски – Универзална сала Скопје;
 • „Четвртата сестра“ – К. Петрески – НТ Прилеп;
 • „Проклетството на изгладнетата класа“ – Н. Ристов – НТ Велес;
 • „Да се заборави Херострат“ – З. Бузалковска – НТ Велес;
 • „Мара/Сад“ – Васил Христов – МНТ – Скопје;
 • „Дундо Марое“ – Драгана Попов – МНТ – Скопје;
 • „Троил и Кресида“ – Љубиша Ристич – МНТ – Скопје;
 • „Лет во три глави“ – Никола Ристов – МНТ – Скопје;
 • „Фигаро се разведува“ – Куштрим Бектеши – МНТ Скопје;
 • „Госпоѓа Министерка“ – Наташа Поплавска – МНТ Скопје;
 • „Последните Македонци“ – Сашо Миленковски – Драмски театар Скопје;
 • „Ангели во Америка“ – Џаред Стајн – Драмски театар Скопје;
 • „Хамлет“ – Дејан Пројковски – Драмски театар Скопје;
 • „Брод за кукли“ – Нела Витошевич – независен проект.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1999 Во светот на бајките ТВ-филм
2000 Погрешно време ТВ-серија
2004 Големата вода ТВ-филм
2010 Како да ме нема ТВ-филм
2011 Ова е американски филм ТВ-филм
2011 Епизодист ТВ-филм
2012 Скопје ремикс
2012 Трето полувреме ТВ-филм Африка
2012 Човекот со чудна навика да ме удира со чадор по глава ТВ-филм Петер
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија Командирот
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Аудиција ТВ-филм Таткото
2014 Жици ТВ-филм Бојан
2015-2022 5+ фамилија ТВ-серија Цветко
2015 Медена ноќ ТВ-филм Андон
2015 Лазар ТВ-филм Добре
2016 Златна петорка ТВ-филм Џиџи
2016 Ечлаир ТВ-филм Томе
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм Беким
2016-2023 Преспав ТВ-филм Коста
2017 Фамилија Марковски ТВ-серија Постар полицаец
2017 Исцелител ТВ-филм
2017 Човекот кој не беше таму ТВ-филм
2017 Види ја ти неа ТВ-филм Попот
2017 Слобода или смрт ТВ-филм
2018 Среќна приказна ТВ-филм
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Цобе
2018 Мишко ТВ-филм Стево
2018 Љубовникот ТВ-филм
2018 Јужен ветар ТВ-филм Васил
2018 Еј ТВ-филм
2020 Зоки Поки ТВ-серија Ѕвездан
2020 Јужен ветер ТВ-серија Васил
2020 Хомо ТВ-филм Христо
2020 Вклучени филмови ТВ-филм
2021 Јужен ветар 2 ТВ-филм Цариник
2022 Во срцето на машината ТВ-филм
2022 Моето име е Горан Стефановски ТВ-филм
2022 Тајниот изум ТВ-филм Цветко
2022 Со река на срцето ТВ-серија
2022-2023 Јужен ветер ТВ-серија Цариник
2023 Скриптата ТВ-филм

Награди[уреди | уреди извор]

 • Награда за најдобар млад глумец на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) Војдан Чернодрински - 2001;
 • Најдобра машка споредна улога на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) Војдан Чернодрински - 2007.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. М. Бундалевска, Александра (28 ноември 2014). „Ангелов: Децата имаат потреба од гусарски приказни (интервју со Игор Ангелов)“. Република.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]