Перихан Ејупи-Туна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Перихан Ејупи - Туна
Роден 20 март 1955
Скопје
Починал 26 јуни 2014
Скопје
Националност Македонска Турчинка
Занимање глумица

Перихан Ејупи - Туна (родена на 20 март 1955 во Скопје – починала на 26 јуни 2014 во Скопје ) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица од турска националност.

Животопис[уреди | уреди извор]

Перихан Ејупи - Туна била член на Турската драма во Театарот на народностите во Скопје од 1972 година. Добитник е на наградата за високо актерско достигнување на фестивалот „Ристо Шишков“[1].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Ејупи има настапувано во многу тетарски и телевизиски претстави: Коштана; Зона Замфирова; Каста Дива во истоимените дела, Софие („Угурсуз“); Ленче („Бегалка“); Клодија („Тетовирани души“); Гертруда („Крал Хамлет“); Регана („Крал Лир“); Настасја („Идиот“); Дона Елвира („Дон Жуан“); Хурмуз („Хурмуз и нејзините седум мажи“) „Женички“[2] и др.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ФЕСТИВАЛ НА РИСТО ШИШКОВ“. koktel.mk. Посетено на 2010-06-07.
  2. „ПРЕМИЕРА ВО ТУРСКИОТ ТЕАТАР За (не)обичните Женички“. Вечер. 3 јануари 2008. Посетено на 2010-06-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]