Александар Микиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Микиќ
Александар Микиќ.jpg
Роден 9 февруари 1966
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата:
Фамилија Марковски
Македонски народни приказни
Ах, љубов моја
Во светот на бајките
Преспав
Деца на сонцето
Бог да ги убие шпионите
Кајмак
Занимање глумец

Александар Микиќ (Скопје, 9 февруари 1966) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на Универзитетот  „Св. Кирил и Методиј“, Факулет за драмски уметности, Скопје на отсекот за глумечка игра во класата на проф. Димитрие Османли, во 1992 година. Од 1997 година, работи во Македонски народен театар - Скопје[1].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Заптија
1993 Еурека ТВ-серија
1993 Македонска сага ТВ-филм
1993 Крик на немиот индијанец ТВ-филм
1994 Пред дождот ТВ-филм Атанас
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Цуфа
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
1997 Светлини и бои ТВ-филм
1998 Салон Хармони Инспекторот
1998 Денес утре ТВ-филм Инспектор
2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2001 Одмазда ТВ-филм
2001 Народен пратеник ТВ-филм
2002 Наше маало ТВ-серија Молерот
2002 Заведени ТВ-серија
2002-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2003 Нежната прашина на заборавот ТВ-серија
2004 Големата вода ТВ-филм Прв војник
2006 Стрмоглави ТВ-филм Губитник
2006-2009 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010 Царската е последна ТВ-филм Царот
2010 Од денес за утре ТВ-серија Докторот
2010 Како да не сум таму ТВ-филм Трет силувач
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм Иван
2012 Скопје ремикс ТВ-филм
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија
2014 Деца на сонцето ТВ-филм Цуцла
2015 Незрели цреши ТВ-филм
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016-2022 Преспав ТВ-серија Попот
2017 Ах, љубов моја ТВ-серија Генерал Курчовиќ
2017 Исцелител ТВ-филм Мрсни
2017-2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Иван
2018 Еј ТВ-филм
2018 Соблекување ТВ-филм Продуцентот
2019 Ефектот на Среќа ТВ-филм Адвокат
2020-2022 Дајте музика ТВ-серија
2020 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021 Соло режим ТВ-филм Таткото
2022 Мими ТВ-филм
2022 Кајмак ТВ-филм Карамба
2022. Снежана на крајот умира ТВ-филм
2022. Бесценета ТВ-филм Драгомир
2022-2023. Бистра вода ТВ-серија Стамен

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://mnt.mk/produkcija/produkcija-mnt/akteri/aleksandar-mikikj-2. Отсутно или празно |title= (help)