Александар Микиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Микиќ
Александар Микиќ.jpg
Роден 9 февруари 1966
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата: Иван во Фамилија Марковски
Занимање глумец

Александар Микиќ (Скопје, 9 февруари 1966) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на Универзитетот  „Св. Кирил и Методиј“, Факулет за драмски уметности, Скопје на отсекот за актерска игра во класата на проф. Димитрие Османли, во 1992 година. Од 1997 година, работи во Македонски народен театар - Скопје[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://mnt.mk/produkcija/produkcija-mnt/akteri/aleksandar-mikikj-2. Отсутно или празно |title= (help)