Јана Стојановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јана Стојановска
Роден 15 февруари 1985
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Златна петорка
Сенки над Балканот
Занимање глумица
Татко Ненад Стојановски
Мајка Силвија Стојановска
Роднини Ана Стојановска (сестра)
Ацо Јовановски (дедо)

Јана Стојановска (родена на 15 февруари 1985 година во Скопје) — македонска глумица. Во јавноста станала позната по победата на „Мис Македонија“ во 2007 година.

Јана Стојановска потекнува од актерско семејство. Нејзините родители се глумците Ненад Стојановски и Силвија Стојановска, а нејзина помала сестра е Ана Стојановска, исто така глумица.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]