Јана Стојановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јана Стојановска
Роден 15 февруари 1985
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Златна петорка
Сенки над Балканот
Преспав
Занимање глумица
Татко Ненад Стојановски
Мајка Силвија Стојановска
Роднини Ана Стојановска (сестра)
Ацо Јовановски (дедо)
Јана Стојановска во 2007

Јана Стојановска (родена на 15 февруари 1985 година во Скопје) — македонска глумица. Во јавноста станала позната по победата на „Мис Македонија“ во 2007 година.

Јана Стојановска потекнува од глумечко семејство. Нејзините родители се глумците Ненад Стојановски и Силвија Стојановска, а нејзина помала сестра е Ана Стојановска, исто така глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2010 Како да ме нема ТВ-филм
2011 Епизодист ТВ-филм Ана
2012 Скопје ремикс ТВ-филм
2013 Соба со пијано ТВ-филм
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм Пеачка
2016 Златна петорка ТВ-филм Ката
2016-2017 Преспав ТВ-серија Новинарка
2017 Човекот што не беше таму ТВ-филм
2017 Помеѓу ТВ-филм Сандра
2017-2019 Сенки над Балканот ТВ-серија Јована
2018-2019 Конак кај Хилмије ТВ-серија Пауновиќ
2019 Ефектот на Среќа ТВ-филм Студентка
2021-2022 Црни ТВ-серија