Дејан Лилиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 26 октомври 1974
Скопје
Националност Македонски Србин
Занимање глумец

Дејан Лилиќ (роден на 26 октомври 1974 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и водител[1], директор на Македонскиот народен театар.

Биографија[уреди | уреди извор]

Лилиќ е роден на 26 октомври 1974 година во Скопје. Во 1997 година дипломирал на Факултетот за Драмски уметности - Скопје на Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ , а од 1998 година работи како актер во Драмски театар Скопје. Има остварено голем број главни и споредни улоги во претстави на матичниот театар, но и во проекти од други театарски иснтитуции и продукциски куќи. Покрај актерството, вклучен е и во општествениот живот како водител на разни јавни настани. Од 2007 до 2010 година е Уметнички директор на Драмскиот театар Скопје. Од 2010 е директор на Македонскиот народен театар.

Поважни театарски улоги[уреди | уреди извор]

 • Ромео и Јулија, Ромео, од Вилијам Шекспир, р. Дејан Пројковски, „Охридско лето“, ДТС 2012
 • Генетика на кучињата, Леоне, од Венко Андоновски, р. Дејан Пројковски, ДТС 2012
 • Хамлет - Хамлет, од В. Шекспир, р. Дејан Пројковски, ДТС 2010
 • Александар - Александар, р. Љубиша Георгиевски, ДТС 2009
 • Томас Мор - Кинегонда во Карлаленд, р. Сашо Миленковски, ДТС 2009
 • Фигаро - Фигаро се разведува, р. Куштрим Бектеши, МНТ 2008
 • Mr. Blond – Касапски кучиња, р. Бојан Трифуновски, ДТС
 • Мичо - Комшилук Наопаку, р. Ненни Делместре, ДТС
 • Иљо – Демонот од Дебармаало, р. Слободан Унковски, ДТС
 • Помладиот брат – Превртач р. Јовица Павиќ, ДТС
 • Челик – Купидона, р. Срѓан Јаниќиевиќ, ДТС
 • Падрајк – Поручникот од Инишимор, р. Зоја Бузалковска, ДТС
 • Михајло – Лет во место, р. Љупчо Георгиевски, ДТС
 • Тим – Everyman, р. Деан Дамјановски, ДТС
 • Лени, Man with Golf Bat – Марисол, р. Владимир Милчин, ДТС
 • Најдо – Стјуардеси, р. Коле Ангеловски, Истриони (Скопје)
 • Кралот – Како се станува цар, р. Зоја Бузалковска, ДТС
 • Петар Николаевич – Магдо, љубов моја, р. Димитар Станковски, МНТ/Универзална сала
 • Бато – Позитивно мислење, р. Димитар Станковски, ДТС
 • Капетанот – Есперанца, р. Александар Чамински, ДТС
 • Чарли – Собрани дела од Вилијам Шекспир,р. Златко Славенски, ДТС
 • Вториот – Кутрите мали хрчки,р. Иво Лауренчиќ, ДТС / Идеа плус ДДБ
 • Александар Велики ... - Macedoine-Odyssey 2001, р. Иван Поповски, ДТС/Народен театар Битола
 • Војдан – Тетовирани души, р. Сашо Миленковски, ДТС
 • Стефан – Диво месо, р. Александар Поповски, ДТС
 • Непознатиот – Кандид во земјата на чудата, р. Сашо Миленковски, ДТС
 • Жан Дестив – Јована Орлеанка, р. Љубиша Георгиевски, ДТС/ „Скопско лето“
 • Шереф – Ферхад и Ширин, р. Ертан Јуџел, ДТС
 • Иван Соловјов – Земјомер, р. Владимир Милчин, ДТС
 • Креон – Антигона во техноленд, р. Галин Стоев, ДТС/ Berliner Festspiele
 • Г-дин Алексиев – Македонски Фауст, р. Сашо Миленковски, Театар Бабилон/„Охридско лето“
 • Флорино Аретуси – Арлекин, слуга на двајца господари, р. Коле Ангеловски, ДТС/„Скопеко лето“
 • Керубин – Свадбата на Фигаро, р. Коле Ангеловски, ДТС/„Охридско лето“
 • Промотер – 7 против Теба, Млад отворен театар/ Norway Theater Group
 • Спасе – Fuck you, р. Искра Стојковска, ДТС
 • Бил - The Lover (Sure Thing), р. Зоја Бузалковска, ДТС
 • Eternal travel – кореодрама, кореограф Искра Шукарова, МНТ
 • Кристофер Махон – Заводникот од западниот свет, р. Коле Ангеловски, ДТС
 • Ојдипус – Ојдипус Тиранос, р. Зоја Бузалковска, ДТС/„Скопско лето“
 • Мртвиот актер – Среќата е нова идеа во Европа, р. Владо Цветановски, ДТС
 • Брада – Ова не е американски филм, р. Сашо Миленковски, ДТС
 • Валентин – Фауст, р. Ѓорѓи Јолевски, ДТС/Неформална театарска група – Квартет
 • Моровов, Свештеникот, ... – Фурка,р. Дритро Касапи, ДТС/ФДУ
 • Гонзаго и Зигфрид – Дона Хуана, р. Коле Ангеловски, ДТС
 • Алрекин – Каменот на мудроста, р. Југослав Петровски, МОТ
 • Стево, Ефто – Часови по лудило, р. Зоја Бузалковска, ФДУ
 • Томас Мор - Кинегонда од Карлаленд од Венко Андоновски, р. Сашо Миленковски, ДТС, 2008

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2012, Награда за најдобра споредна машка улога „Димче Трајковски“ на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп
 • 2011, Награда „Љубомир Муца Драшкиќ“ за најдобар актер на вечерта на меѓународниот театарски фестивал „Муцијеви дани“, Театар „Атеље 212“, Белград, Србија, за улогата на Хамлет во претставата „Хамлет“
 • 2011, Златна награда за најдобро актерско остварување за улогата на Хамлет во претставата „Хамлет“ р. Дејан Пројковски, на биеналниот Меѓународен театарски фестивал „Глумбал“ во Ниш
 • 2011, Награда за најдобра машка улога на МТФ „Војдан Чернодрински“ Прилеп за улогата на Хамлет во претставата „Хамлет“
 • 2010 Награда за најдобар актер за претставата „Хамлет“ на Интернационалниот Фестивал за Античка драма „Стоби“, 2010
 • 2010 Награда „Златна маска“ во Светот на успехот - Препознаени и признаени од граѓаните на Р Македонија
 • 2010 Награда „Златна Бубамара на популарноста“
 • 2009 Награда за најдобар актер за претставата „Александар“ на Интернационалниот Фестивал за Античка драма „Стоби“,
 • 2006 Награда „Ристо Шишков“ на Фестивалот за камерен театар „Ристо Шишков“ - Струмица за улогата на Помалиот брат во претставата „Превртувач“ од Ненад Вујадиновиќ, во режија на Јовица Павиќ
 • 2004 Златна Бубамара на популарноста за најпопуларен актер во годината
 • 2004 Награда за најдобро актерско остварување на 39-от МТФ „Војдан Чернодрински“ Прилеп за улогата на Човекот со палка и Лени во претставата „Марисол“ од Хозе Ривера, во режија на Владимир Милчин
 • 2001 Награда за најдобро актерско остварување на 36-от МТФ „Војдан Чернодрински“- Прилеп за улогата на Стево во претставата „Диво месо“ и улогата во претставата „Кандид во земјата на чудата“
 • 2001 Награда „Златна маска“ на фестивалот „Охридско лето“ за улогата на Александар Македонски во претставата „Мацедоине- Одисеја 2001“ која ја доделува весникот „Вечер“
 • 2000 Златна Бубамара на популарноста за најпопуларен актер во годината
 • 1998 Награда за најдобра епизодна улога во претставата „The lover“ од списанието „Екран“
 • 1997 Прогласен за млад актер на годината според списанието „Екран“

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Грозданов, Борче. „РАЗГОВОР: ДЕЈАН ЛИЛИЌ - ВРВЕН АКТЕРСКИ МАЈСТОР „Сонот треба да се одработи““, Вечер, 19 септември 2006 (посет. 14 април 2010 г). (на македонски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]