Прејди на содржината

Марина Поп Панкова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марина Поп Панкова
Роден 10 декември 1979
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогите во: Македонски народни приказни
Болка на Душата
Инсајдер
Преспав
Мајки

Марина Поп Панкова (Скопје, 10 декември 1979) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија Девојката
2003 Седум приказни, за љубовта и свршувањето ТВ-серија
2004 Како убив светец ТВ-филм Пале
2006 Караула ТВ-филм
2006 Нави ТВ-филм Цона
2007 Сенки ТВ-филм Елена
2009-2010 Народни приказни ТВ-серија
2010 Од денес за утре ТВ-серија Затвореник 2
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2010 Мајки ТВ-филм Госпоѓа Матилда
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Зора
2011 Луѓе без земја ТВ-филм
2013-2014 Тврдокорни ТВ-серија Анка
2013-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Аудиција ТВ-филм Жири
2014 До балчак ТВ-филм Учителка
2016-2018 Преспав ТВ-серија Инспекторка/Гостинка
2016 Болка на Душата ТВ-серија Жана Демол
2017 Инсајдер ТВ-серија Мими
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017-2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Педагогот
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Марија
2021-2022 Преспав ТВ-серија Психолог
2022 Куќен притвор ТВ-серија Психолог
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2024 Убиј ги прво децата ТВ-филм Светлана

Надворешни врски[уреди | уреди извор]