Дома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дома
20190119205DR Goes (Dohma) Dorfanger Rundling Goes.jpg
Дома во рамките на Германија
Дома
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Општ. заед. Пирна
Месни единици 2
Градоначалник Вернер Мајер
Основни податоци
Површина 19,56 км2
Надм. височина 220 м
Население 1.956 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 100 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PIR
Пошт. бр. 01796
Повик. бр. 03501
Портал www.dohma.de
Местоположба на Дома во рамките на округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини
Карта
Координати 50°55′N 13°56′E / 50.917° СГШ; 13.933° ИГД / 50.917; 13.933Координати: 50°55′N 13°56′E / 50.917° СГШ; 13.933° ИГД / 50.917; 13.933

Дома {германски: Dohma) — општина во округот Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)