Бранко Ѓорчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 24 јуни 1962
Неготино, СР Македонија СР Македонија
Починал 23 февруари 2013
Скопје, Македонија Македонија
Занимање актер

Бранко Ѓорчев (Неготино, 23 јуни 1962Скопје, 24 февруари 2013) — македонски театарски и филмски глумец. Бил директор на Драмски театар - Скопје во периодот од 2006 до 2013 година.

Биографија[уреди | уреди извор]

Ѓорчев е роден на 24 јуни 1962 година во Неготино. Дипломирал во 1986 година на Факултет за драмски уметности на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје, во класата на Проф. Вукан Диневски. Од 1987 година работи како глумец во Драмски театар Скопје. Починал по тешка борба со ракот на 23 февруари 2013 во Скопје.[1] Смрттта го затекнала како актуелен директор на Драмски театар Скопје.

Творештво[уреди | уреди извор]

Филмографија

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

  • „Златна маска“ за најдобро глумечко остварување на фестивалот „Охридско лето“ за улогата на Мефисто во претставата `Мефисто`, Вечер, 2000;
  • Наградата за најдобар актер за 1990 во Македонија, за улогата на Фред во претставата `Спасени`, ревија `Екран` 1990.
  • Св.Климент Охридски“ за 2012 година за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, спортот, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на Македонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почина актерот Бранко Ѓорчев“. Курир. 24 февруари 2013 10:06. конс. 2013-02-24. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]