Абдуш Хусеин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абдуш Хусеин
Роден 2 февруари 1921
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Починал 4 ноември 2001 (80)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонски Турчин
Познат по улогите во:
Црвениот коњ
Најдолгиот пат
Бог да ги убие шпионите
Занимање глумец

Абдуш Хусеин (р. 2 февруари 1921 во Скопје - 4 ноември 2001 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, доајен на „Турскиот театар“ во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм Началник
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм Бегалец
1978 Најдолгиот пат ТВ-серија Бегалец
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија Екрем
1983 Црвениот коњ ТВ-серија
1984 Белото циганче ТВ-серија
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Циганот
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Затвореник
1997 Џипси меџик ТВ-филм Абдуш

Надворешни врски[уреди | уреди извор]