Прејди на содржината

Васо Ангелов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Васо Ангелов
Роден 1938
Ваташа, Вардарска Бановина, Кралство Југославија
Починал 16 септември 2019(2019-09-16) (возр. 81)
Кавадарци, Македонија
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Наши години
Јуначко колено
Каца
Од зад грб.
Занимање глумец

Васо Ангелов (р. 1938 во Ваташа16 септември 2019[1]) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Последни негови настапи се во „Седумка љубов или смрт“ во режија на Александар Малинков и „Госпоѓа Министерка“ во режија на Душко Наумовски.[2]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Ангелов има остварено бројни филмски улоги:[3]

Година Филм Улога
1969 Републиката во пламен ТВ-филм
1970 А бре, Македонче ТВ-филм
1977 Пресуда ТВ-филм
1977 Малиот одред ТВ-филм
1979 Жена од малтер ТВ-филм Работник
1979 Наши години ТВ-серија Железничарот
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија
1982 Илинден ТВ-серија Непокор
1982 Време на летала ТВ-филм
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1984 Јуначко колено ТВ-серија Турски чауш
1985 Од зад грб ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Заптија
1986 Трговецот од Солун ТВ-филм Кочијашот
1989 Кога меракот пее ТВ-серија Таткото
1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1999 Каца ТВ-филм Падарот
2003 Митке-Коштан-Гркљан ТВ-филм Митке
2013 Тиквешко востание ТВ-серија
2014 Женски итроштини ТВ-филм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почина актерот Васо Ангелов“. Посетено на 22 јануари 2024.
  2. „Емисија за Васо Ангелов“. Посетено на 22 јануари 2024.
  3. „Vaso Angelov“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.