Абдурахман Рахман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абдурахман Рахман
Роден 1 мај 1940(1940-05-01)(84 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Познат по улогите во:
Збогум Румелија
Балканска приказна
Сенки
Солунски патрдии
Занимање глумец

Абдурахман Рахман (р. 1 мај 1940 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец, доајен на Турскиот театар во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1984 Белото циганче ТВ-серија
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Заптија
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Затвореник
2002 Наше маало ТВ-серија
2007 Сенки ТВ-филм Љузлим
2007-2009 Збогум Румелија ТВ-серија Пајтонџијата
2009-2010 Балканска свадба ТВ-серија Пензионерот
2010 Ајде, бре ТВ-филм Бербер
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм Човек со оружје
2014 Обединети срца ТВ-филм Суат
2015-2016 Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија
2017 Враќање ТВ-филм Јанитор
2022 Те сакам, се колнам ТВ-филм Али Риза
2022 Кома ТВ-филм
2022-2023 Балканска приказна ТВ-серија Мендо Ага

Надворешни врски[уреди | уреди извор]