Кома

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кома
Класификација и надворешни извори
Специјалност неврологија, intensive care medicine[*]
МКБ-10 R40.2
МКБ-9 780.01

Кома е состојба на длабок патолошки сон од кој болниот не може да се разбуди ни со најјаки дразби.