Крсте Јовановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крсте Јовановски
Роден 13 март 1960
Велес
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Ах, љубов моја
Македонски народни приказни
Тврдокорни
Година на мајмунот
Прашина
Занимање глумец

Крсте Јовановски (р. 13 март 1960 во Велес) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1982. Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1984. Белото циганче ТВ-серија
1984. Јуначко колено ТВ-серија
1985. Од зад грб ТВ-филм
1986. Климент Охридски ТВ-филм
1993. Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1995. Адска машина ТВ-филм Спиридон
1998. На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2001. Прашина ТВ-филм
2002. Вампирџија ТВ-филм Василие
2005. Крчма на патот кон Европа ТВ-филм
2007. Сенки ТВ-филм
2012-2014. Тврдокорни ТВ-серија
2014. Ладно е надвор ТВ-филм Димо
2014. Приказни од животот ТВ-серија
2015. Македонски народни приказни ТВ-серија
2015. Последниот Македонец ТВ-филм Ген. Атаначковиќ
2015. Цимери ТВ-серија
2017. Ах, љубов моја ТВ-серија Директор на хотелот
2018. Година на мајмунот ТВ-филм Комшија 2
2020-2022. Македонски народни приказни ТВ-серија
2022. Ручек ТВ-филм
2022. Кајмак ТВ-филм
2022. Бистра вода ТВ-серија