Најдо Тодески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Најдо Тодески
Роден 29 април 1956
Прилеп, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
До балчак
Авантурите на Итар Пејо
Проколнати
Занимање глумец

Најдо Тодески (р. 29 април 1956 во Прилеп) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Од 1981 година е вработен во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, и работи се до неговото пензионирање во 2023 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм
1991 Опстанок ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1994 Проколнати ТВ-филм Кољо
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
2001 Прашина ТВ-филм
2006 Тајната книга ТВ-филм Втор гостин
2008 Збогум Румелија ТВ-серија
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Заптија
2013-2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм Митре Војвода
2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Три во едно ТВ-филм
2022 Тин Камп ТВ-серија Овчарот Јоце
2022-2023 Балканска приспивна песна ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]