Анка Гиева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анка Гиева
Родена Анка Гиева
1938
Скопје, Македонија.
Позната изведувачка на македонски народни песни


Анка Гиева ( 1938 во Скопје) — македонска изведувачка на македонски народни песни.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

интерпретаторка на македонски народни песни. Била професионално вработена во Македонскиот народен театар, а потоа во Државниот ансамбл за народни песни и игри „Танец“ во Скопје. Снимила голем број антологиски песни за потребите на Радио Скопје, меѓу кои и „Ајде слушај, слушај, калеш бре Анѓо“, „Пилето ми пее рано на сабајле“, „Елено, ќерко, Елено“, „Крај Вардара седеше“ и др.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Анка Гиева“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 355-356. (2009). Скопје: МАНУ.