Миле Вратеовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миле Вратеовски
Роден 2 април 1981
Штип
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Цимери
Преспав
Занимање глумец

Миле Вратеовски[1]македонски театарски, филмски и телевизиски глумец

Филмографија[уреди | уреди извор]

Вратеовски ги остварил филмските улоги:[2]

Година Филм Улога
2002 Терсисе екстрасенс ТВ-филм Телохранител
2008-2010 Народни приказни ТВ-серија
2012-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Среќна Нова 1903 ТВ-филм Џељо Арнаут
2014 Најдолгите три секунди ТВ-филм
2014 Полициска акција ТВ-серија
2014 Приказни од животот ТВ-серија
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Цимери ТВ-серија Митко
2017 Инсајдер ТВ-серија Обезбедувач
2017 Среќа во вреќа ТВ-серија Боро
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2017-2018 Преспав ТВ-серија Полицаец
2018 Болното место на Мара и Жарко ТВ-филм
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Работник
2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Директорот на заводот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mile Vrateovski“. IMDb (англиски). Посетено на 2023-02-06.
  2. „Mile Vrateovski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.