Прејди на содржината

Гордана Ендровска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гордана Ендровска
Родена 2 септември 1972(1972-09-02)(51 г.)
Битола, СР Македонија, СФРЈ
Занимање Глумица
Сопружник Владимир Ендровски

Гордана Ендровска (родена на 2 септември 1972 во Битола) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гордана Ендровска дипломирала на Факултетот за драмски уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, во 1997 година во класата на професорот Владимир Милчин, со дипломската претстава „Старицата и поетот“ од Јукио Мишима. Во 2000 година, таа се вработила во Драмски театар - Скопје.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Ферхад и Ширин
 • Мефисто
 • Кандид во змејата на чудата
 • Хамлет од Долногаштани
 • Жив чоек
 • Дон Жуан
 • Купидона
 • Ладало
 • Марисол“ (главна улога)
 • Војцек
 • Падот на невиноста
 • Сон на летната ноќ
 • Тетовирани души
 • Последниот маж, последната жена
 • Како се станува цар
 • Медеја
 • Декамерон
 • Хамлет машина
 • Мурлин Мурло
 • Еригон
 • Бетмен
 • Вернисаж

Филмографија[уреди | уреди извор]

Ендровска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1991 Стрес или погрешна нота ТВ-филм
2000-2001 Во светот на бајките ТВ-серија
2006 Самитот на шаманите ТВ-филм
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм Љубовницата на Ацо
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Силви
2014 Приказни од животот ТВ-серија Ирена
2014-2016 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Операција дијамант ТВ-серија Перса
2017 5+ фамилија ТВ-серија
2017 Среќа во вреќа ТВ-серија Милка
2019 Неомски срца ТВ-филм
2022 Мими ТВ-филм Мајката на Мими
2022 Кајмак ТВ-филм
2022-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Борка Гаврилска

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Gordana Endrovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]