Смолени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Смолени
Смолени во рамките на Македонија
Смолени
Местоположба на Смолени во Македонија
Смолени на карта
Регион Југозападен
Општина Дебрца
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Смолени на општинската карта
Податотека:Смолени во Општина Дебарца.svg

Атарот на Смолени во рамките на општината

Смолени — историско село во Охридско, денес во Општина Дебрца.

Географија[уреди | уреди извор]

Смолени се наоѓало во денешниот атар на Ново Село.

Историја[уреди | уреди извор]

Според Васил К’нчов, во 1890-те години Смолени имало 3 куќи.[2] Во неговата статистика („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Смолени имало 18 жители, Македонци.[3][4]

Селото е изгорено во Илинденското востание во 1903 г. и атарот му е припоен кон Ново Село.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Из пътните бележки на Васил Кънчов за Дебърца, Демирхисарската нахия и други района на Македония. – Во: Извори за българската етнография, том 3: Етнография на Македония. Материали из архивното наследство. София: Македонски научен институт, Етнографски институт с музей, Академично издателство „Проф. Марин Дринов“. 1998. стр. 17.
  3. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 253.
  5. Станковска, Љубица (2009). „Етимологиjата на имињата на раселените села од Охридско“. Македонистика. 10: 178.