Смолени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Смолени
Смолени is located in Македонија
Смолени
Местоположба на Смолени во Македонија
Смолени на интерактивна карта
Координати 41°18′35″N 20°48′21″E / 41.30972° СГШ; 20.80583° ИГД / 41.30972; 20.80583Координати: 41°18′35″N 20°48′21″E / 41.30972° СГШ; 20.80583° ИГД / 41.30972; 20.80583
Регион Југозападен
Општина Дебрца
Население нема жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО
Смолени на општинската карта

Атарот на Смолени во рамките на општината

Смолени — историско село во Охридско, денес во Општина Дебрца.

Географија[уреди | уреди извор]

Смолени се наоѓало во денешниот атар на Ново Село.

Историја[уреди | уреди извор]

Според Васил К’нчов, во 1890-те години Смолени имало 3 куќи.[1] Во неговата статистика („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Смолени имало 18 жители, Македонци.[2][3]

Селото е изгорено во Илинденското востание во 1903 г. и земјиштето му е припоено кон Ново Село.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Из пътните бележки на Васил Кънчов за Дебърца, Демирхисарската нахия и други района на Македония. – В: Извори за българската етнография, том 3: Етнография на Македония. Материали из архивното наследство. София: Македонски научен институт, Етнографски институт с музей, Академично издателство „Проф. Марин Дринов“. 1998. стр. 17.
  2. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  3. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 253.
  4. Станковска, Љубица (2009). „Етимологиjата на имињата на раселените села од Охридско“. Македонистика. 10: 178.