Черенец (Годивје)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Черенец is located in Македонија
Черенец
Местоположба на Черенец во Македонија
Местоположба 41°24′08″N 20°48′16″E / 41.40222° СГШ; 20.80444° ИГД / 41.40222; 20.80444Координати: 41°24′08″N 20°48′16″E / 41.40222° СГШ; 20.80444° ИГД / 41.40222; 20.80444
Основни податоци
Место Годивје
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Черенецархеолошко наоѓалиште во охридското село Годивје, Општина Дебрца. Претставува населба од неолитот.

Тоа е тумба што се наоѓа околу 1 км источно од селото. По зарамнетата површина на врвот од тумбата се забележуваат фрагменти од куќен лепеж и од керамички садови, ножиња и други орудија од кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 245. ISBN 9989-649-28-6.