Црква „Св. Ѓорѓи“ - Годивје

Координати: 41°24′7.7″N 20°47′21.6″E / 41.402139° СГШ; 20.789333° ИГД / 41.402139; 20.789333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Ѓорѓи
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Годивска
Местоположба

Карта

Координати 41°24′7.7″N 20°47′21.6″E / 41.402139° СГШ; 20.789333° ИГД / 41.402139; 20.789333
Место Годивје
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Завршено XV век
Архитектонски опис

Св. Ѓорѓицрква во охридското село Годивје, Општина Дебрца. Му припаѓа на Охридското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Сместена е на возвишение во северниот дел на селото,[2] во непосредна близина на гробиштата.

Точната година на изградба и живописување не е позната, но врз основа на стилска анализа на фрескоживописот се смета дека е од втората половина на XV век. Градена е од кршен и делкан камен со малтер, и во архитектурен поглед е идентична на црквите „Св. Константин и Елена“ и „Св. Богородица Болничка“ во Охрид. Врската со Охридскатата школа се потврдува и со присуството на Свети Климент Охридски, кој е до самиот иконостас, место кое секогаш се чува за Дејзис — Страшниот суд, во која се насликани Исус Христос, а од двете страни св. Богородица и св. Јован Крстител како се молат за спас на грешните души. Друга особеност на живописот е тоа што во олтарниот простор на висината на цоклето, на украсно обработена површина од источниот ѕид се претставени фигури на двоглави орли (стари симболи на царската власт) и јагне со иницијалите на Христос – Добриот пастир.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. „Цркви и манастири во Охридско“. МИА. 25 октомври 2015. Архивирано од изворникот на 2017-07-29. Посетено на 28 јули 2017.
  3. „Црквата Свети Ѓорѓи, с. Годивје - Охридско“. Macedonium. Посетено на 4 април 2014.