Црква (Ново Село, Охридско)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°18′34″N 20°48′20″E / 41.30944° СГШ; 20.80556° ИГД / 41.30944; 20.80556Координати: 41°18′34″N 20°48′20″E / 41.30944° СГШ; 20.80556° ИГД / 41.30944; 20.80556
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во селото Ново Село во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. На околу 800 м десно од патот за селото Пом, на површината од просторот се забележуваат старословенски гробови. Конфигурацијата на теренот укажува на постоење на мала црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 253, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069