Избичани (Слатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Избичани is located in Македонија
Избичани
Местоположба на Избичани во Македонија
Местоположба 41°20′53″N 20°51′59″E / 41.34806° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.34806; 20.86639Координати: 41°20′53″N 20°51′59″E / 41.34806° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.34806; 20.86639
Основни податоци
Место Слатино
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Избичаниархеолошко наоѓалиште во охридското село Слатино. Наоѓалиштето претставува средновековна населба. Се наоѓа на околу 4,5-5 км источно од селото, на терасест простор во јужното подножје на планината Рушинци. Овде се простирала средновековната населба Избичани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 274. ISBN 9989649286.