Мрамор (Мраморец)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Карта

Местоположба 41°23′16″N 20°53′22″E / 41.38778° СГШ; 20.88944° ИГД / 41.38778; 20.88944Координати: 41°23′16″N 20°53′22″E / 41.38778° СГШ; 20.88944° ИГД / 41.38778; 20.88944
Основни податоци
Место Мраморец
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Мраморархеолошко наоѓалиште во селото Мраморец во областа Дебрца. Претставува средновековна некропола. Се наоѓа на околу 2 км источно од селото. Просторот претставува седлест преглед на патот кон селото Белица, Кичевско. На површината се забележуваат старословенски гробови градени од камени плочи и бигор. Најверојатно ѝ припаѓале на населбата во непосредната близина западно од нив, која денес го носи називот Селиште.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 253, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069