Радеица (Турје)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°24′48″N 20°51′59″E / 41.41333° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.41333; 20.86639Координати: 41°24′48″N 20°51′59″E / 41.41333° СГШ; 20.86639° ИГД / 41.41333; 20.86639
Основни податоци
Место Турје
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Радеица или Странанаархеолошко наоѓалиште во охридското село Турје. Наоѓалиштето претставува раносредновековна населба. Се наоѓа на западниот дел од селото, спроти селската црква „Св. Богородица“. По површината од нивите и ливадите се забележуваат делови од садова керамика. Најверојатно се работи за мала старословенска населба.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 277. ISBN 9989649286.