Црква „Св. Богородица“ - Турје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Богородица
македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Годивска
Местоположба

Координати 41°24′51″N 20°51′42″E / 41.41417° СГШ; 20.86167° ИГД / 41.41417; 20.86167Координати: 41°24′51″N 20°51′42″E / 41.41417° СГШ; 20.86167° ИГД / 41.41417; 20.86167
Место Турје
Општина Дебрца
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Богородица Марија
Изградба XVII век
Архитектонски опис

Св. Архангел Михаилцрква во охридското село Турје, Општина Дебрца. Му припаѓа на Охридското архијерејско намесништво во Дебарско-кичевската епархија на МПЦ - ОА. Прогласена е за културно наследство на Македонија.[1]

Црквата е сместена на кратко растојание западно од самото село. Изградена е на почетокот на XVII век. Во неа се зачувани вредни оригинални фрески.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Список на заштитени добра. Состојба до 31.12.2012. Скопје: Управа за заштита на културното наследство.
  2. Костовска, П (1999 - 2000). „Симболичното значење на претставата на Христовото Крштение во црквата Свети Никола во Варош, кај Прилеп“. Balcanoslavica. Прилеп (26–27): 43. Проверете ги датумските вредности во: |year= (help)