Јаковски Куќи (Сливово)

Координати: 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јаковски Куќи


Местоположба 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500
Основни податоци
Место Сливово
Општина Дебрца
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Јаковски Куќиархеолошко наоѓалиште во селото Сливово во областа Дебрца. Претставува населба од среден век [1].

Се наоѓа на околу 2 км западно од селото и на околу 0,5 км северно од патот за Брце. Теренот е котлина со падини од околните ридови. На површината се забележуваат фрагменти од садова керамика. Ова е особено изразено на источната падина на ридот Оралиште. Во нивите на браќата Герасимови иматраги од гробишта градени од камени плочи. (В.М.,П.К.)[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069