Зад Лозја (Мешеишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцен среден век
Портал „Археологија“

Зад Лозјаархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Наоѓалиштето претставува доцносредновековна населба. Се наоѓа на околу 1,2 км југозападно од селото и на 400 м северозападно од наоѓалиштето Редеш, на просторот од патот Охрид-Кичево и околу него. Теренот обилува со многубројни фрагменти од керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче; Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069