Црква (Требеништа)

Координати: 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црква


Местоположба 41°12′23″N 20°45′17″E / 41.20639° СГШ; 20.75472° ИГД / 41.20639; 20.75472
Основни податоци
Место Требеништа
Општина Дебрца
Тип

 некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во селото Требеништа во областа Дебрца. Претставува раносредновековна некропола. Во близина на селската црква, при изведување на земјени работи, на длабочина од 60 см се откривани гробови. Во еден од нив била најдена белезица од стаклена паста. Белезицата се чува во Заводот и Музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069