Ковачница (Сливово)

Координати: 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ковачница


Местоположба 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500
Основни податоци
Место Сливово
Општина Дебрца
Тип

 населба


Портал „Археологија“

Ковачница - Топилница археолошко наоѓалиште во селото Сливово во областа Дебрца. Претставува населба од ран среден век [1].

Се наоѓа на околу 1,5 км западно од селото, северно покрај патот за [[Брце, над патот за ливадите од Јаковски Куќи. По површината имало горена земја измешана со згура од железна руда, а биле најдени два фрагмента од мал железен нож и еден врв од [[стрела (според [[В. Лахтов). Претпоставката е дека овде имало некаква ковачница која работела за потребите на населбата од наоѓалиштето Јаковски Куќи. (В.М., П.К.) [2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069