Задел (Ботун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задел is located in Македонија
Задел
Местоположба на Задел во Македонија
Местоположба 41°17′04″N 20°47′15″E / 41.28444° СГШ; 20.78750° ИГД / 41.28444; 20.78750Координати: 41°17′04″N 20°47′15″E / 41.28444° СГШ; 20.78750° ИГД / 41.28444; 20.78750
Основни податоци
Место Ботун
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Заделархеолошко наоѓалиште во охридското село Ботун, Општина Дебрца. Претставува населба со некропола од доцната антика.

Се наоѓа во селото, на околу 500 м северозападно од куќата на С. Мицески. Во дворот од куќата, како и на просторот во непосредната околина, при изведбата на разни земјени работи се откривани фрагменти од керамички садови, бронзени фибули од типот „Т“ и др.

Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Охрид.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 239. ISBN 9989-649-28-6.