Св. Илија (Мешеишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Илија is located in Македонија
Свети Илија
Местоположба на Свети Илија во Македонија
Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период железно време
среден век
Портал „Археологија“

Свети Илијаархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Наоѓалиштето претставува населба од железното време и средновековна црква. На 1 км североисточно од селото има висок рид кој доминира над околината. На врвот има зарамнето плато на кое се среќаваат фрагменти од керамикакерамичи садови. На источниот крај од платото се наоѓа црквата Св. Илија изградена врз темелите на постар сакрален објект од развиениот среден век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче; Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069