Градиште (Слатино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°20′53″N 20°51′59″E / 41.34806° N; 20.86639° E / 41.34806; 20.86639Координати: 41°20′53″N 20°51′59″E / 41.34806° N; 20.86639° E / 41.34806; 20.86639
Основни податоци
Место Слатино
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште археолошко наоѓалиште во селото Слатино во областа Дебрца претставува утврдена населба од доцноантичко време.[1][2]

Се наоѓа на околу 1,5 км источно од селото, со мала девијација кон север. Претставува доминантен рид со надморска височина од 1.358 м. Има елипсовидна форма. Остатоци од [[крепосни ѕидови се забележуваат на север, исток и југ. По површината на теренот се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Дебрца
  2. ENCYCLOPEDIA MACEDONICA
  3. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069