Градиште (Мраморец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°22′32″N 20°52′11″E / 41.37556° СГШ; 20.86972° ИГД / 41.37556; 20.86972Координати: 41°22′32″N 20°52′11″E / 41.37556° СГШ; 20.86972° ИГД / 41.37556; 20.86972
Основни податоци
Место Мраморец
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg збег


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиште или Кутлињаархеолошко наоѓалиште во охридското село Мраморец, Општина Дебрца. Претставува збег (утврдена населба) и доцната антика.

Кутлиња е доминантен рид што се издига на околу 2 км југозападно од селото. Врвот му е зарамнет, а околу него се забележуваат остатоци од тврдински ѕид. Под врвот се простира зарамнета површина со две плитки котлинки една до друга, во правец југоисток-северозапад. По површината се забележуваат фрагменти од градбена и садова керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Мрамор — некропола од средниот век
  • Рупи — топилница од доцноантичко време

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 253. ISBN 9989-649-28-6.