Св. Никола (Волино)

Координати: 41°13′13″N 20°44′26″E / 41.22028° СГШ; 20.74056° ИГД / 41.22028; 20.74056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Никола


Местоположба 41°13′13″N 20°44′26″E / 41.22028° СГШ; 20.74056° ИГД / 41.22028; 20.74056
Основни податоци
Место Волино
Општина Дебрца
Тип

 црква  некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Николаархеолошко наоѓалиште во селото Волино во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Денешната црква Св. Никола се наоѓа во југоисточниот дел на селото, на околу 60–70 м лево од патот за селото Требеништа. Според податоците на археологот Лахтов, била изградена врз темели на постара црква (XIV век) околу која се простирала некропола. При копањето на дупки за правење на базен за фрлање на крстот, јужно од црквата бил откопан гроб од кој камењата и коските биле расфрлени по површината.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 244, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069