Горно Црквиште (Мешеишта)

Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Црквиште – На Мартинец


Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Горно Полеархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Претставува средновековна црква. Се наоѓа на мала ридска издаденост помеѓу Самаречки Дол (на север) и Мартинец (на југ), на околу 200 метра источно од куќата на Д. Бујароски. На просторот прекопан со војнички ровови се наоѓаат остатоци од средновековна црква, кои се во облик на купишта камења, ѕидни форми, фрагменти од градежни тули и бигорен камен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче; Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069