Редеш (Мешеишта)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667Координати: 41°14′18″N 20°46′36″E / 41.23833° СГШ; 20.77667° ИГД / 41.23833; 20.77667
Основни податоци
Место Мешеишта
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Редешархеолошко наоѓалиште во селото Мешеишта во областа Дебрца. Наоѓалиштето претставува доцноантичка населба. На околу 1,2 км јужно од селото со земјоделските работи селаните откриле повеќе питоси. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, покривни ќерамиди и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче; Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 252, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069