Св. Димитрија (Издеглавје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

За современата црква, видете Црква „Св. Димитриј“

Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија is located in Македонија
Св. Димитрија
Местоположба на Св. Димитрија во Македонија
Местоположба 41°20′11″N 20°49′36″E / 41.33639° СГШ; 20.82667° ИГД / 41.33639; 20.82667Координати: 41°20′11″N 20°49′36″E / 41.33639° СГШ; 20.82667° ИГД / 41.33639; 20.82667
Основни податоци
Место Издеглавје
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Димитријаархеолошко наоѓалиште во селото Издеглавје во областа Дебрца. Претставува средновековна црква и некропола. Денешната црквичка Св. Димитрија се наоѓа на околу 3 км северозападно од селото, на десната страна на реката Сатеска. Подигната е во 1928 година врз темелите од постара црква од која во новата се употребени две меноа. Северно од црквата, а источно од денешните гробишта се зачувани стари гробови.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 248, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069