Манастириште (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастириште

Карта

Местоположба 41°18′03″N 20°57′15″E / 41.30083° СГШ; 20.95417° ИГД / 41.30083; 20.95417Координати: 41°18′03″N 20°57′15″E / 41.30083° СГШ; 20.95417° ИГД / 41.30083; 20.95417
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

 сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува сакрален објект од средниот век.

На околу 4 км воздушна линија источно од селото, околу 2 км североисточно од наоѓалиштето Писан Камен и на околу 50 м лево од Јаоречка Река има зарамнет простор со димензии од 100 × 30 м. На средината се забележува грамада од камења со димензии од 20 × 10 м, а западната страна обилува со купишта камења кои укажуваат на постоење на урнат ограден ѕид. Околностите зборуваат за манастирски комплекс.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 242. ISBN 9989-649-28-6.