Бело Гумно (Ново Село)

Координати: 41°19′26″N 20°47′50″E / 41.32389° СГШ; 20.79722° ИГД / 41.32389; 20.79722
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бело Гумно

Карта

Местоположба 41°19′26″N 20°47′50″E / 41.32389° СГШ; 20.79722° ИГД / 41.32389; 20.79722
Основни податоци
Место Ново Село
Општина Дебрца
Тип

 црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Бело Гумно или Цркваархеолошко наоѓалиште во охридското село Ново Село, Општина Дебрца. Претставува црква од средниот век.

Се наоѓа на околу 3 км северозападно од селото. Во северниот дел од просторот се забележуваат урнатини од градби меѓу кои најзабележливата е градена од поголеми блокови на кршен камен и е со насоченост исток-запад. Се претпоставува дека се работи за остатоци од црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Лаишта — гробница од римско време
  • Црква — црква и некропола од средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 253. ISBN 9989-649-28-6.