Брце (Сливово)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500Координати: 41°24′20″N 20°50′42″E / 41.40556° СГШ; 20.84500° ИГД / 41.40556; 20.84500
Основни податоци
Место Сливово
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период ран среден век
Портал „Археологија“

Брцеархеолошко наоѓалиште во селото Сливово во областа Дебрца. Претставува раносредновековна црква со некропола. Се наоѓа на околу 2 км југозападно од селото, од двете страни на патот Сливово-Врбјани. Површината обилува со фрагментирана садова и градбена керамика со припадност на средниот век. Во северниот дел своевремено биле раскопувани гробови меѓу кои се издигала средновековна словенска црква.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 277, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069