Пештера Јаорец (Велмеј)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пештера Јаорец
археолошко наоѓалиште
Пештера Јаорец is located in Македонија
Пештера Јаорец
Местоположба на Пештера Јаорец во Македонија
Местоположба 41°17′36″N 20°56′38″E / 41.29333° СГШ; 20.94389° ИГД / 41.29333; 20.94389Координати: 41°17′36″N 20°56′38″E / 41.29333° СГШ; 20.94389° ИГД / 41.29333; 20.94389
Основни податоци
Место Велмеј
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (пештера).svg пештера


Период палеолитско време
Портал „Археологија“

Пештера Јаорецархеолошко наоѓалиште во охридското село Велмеј, Општина Дебрца. Претставува засолниште од палеолитот.

Се наоѓа во пештерата Јаорец на околу 3,5 км воздушна линија источно од селото, десно од Јаоречка Река, во југозападното подножје на Илинска Планина. Влезот има калотест облик (ширина 5 м и висина 7 м). Внатрешноста се расчленува во ходници од кои првиот е долг околу 35 м. Со палеонтолошките истражувања се најдени остатоци од 30 примероци на пештерска мечка (Ursus spelaeus), со временска припадност на горниот плеистоцен.[1]

Според досегашните сознанија, се претпоставува дека најверојатно пештерата била населена од палеолитски ловци, а подоцна, во другите археолошки периоди, била користена како засолниште. Ова последново е утврдено врз основа на подебелите слоеви од пепел и фрагментирана керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 243. ISBN 9989-649-28-6.