Јаорец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јаорец
МестоВелмеј, Дебрца
Должина76 м

Јаорец — пештера која се наоѓа во котлината Дебрца, североисточно од селото Велмеј. Вкупната должина на пештерата изнесува 76 м. Таа е речиси без пештерски украси, a во хидрографски поглед потполно сува пештера. Во пештерата Јаорец вршени се систематски палеонтолошки истражувања, при што во нејзините плеистоцени (Wurm) пластови се пронајдени остатоци од пештерска мечка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Колчаковски, Драган (1993). Категоризација на позначајните пештери во Република Македонија. 1 (изд. 1.). Скопје: Институт за географија,ПМФ.