Градиште (Лактиње)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште

Карта

Местоположба 41°22′23″N 20°48′32″E / 41.37306° СГШ; 20.80889° ИГД / 41.37306; 20.80889Координати: 41°22′23″N 20°48′32″E / 41.37306° СГШ; 20.80889° ИГД / 41.37306; 20.80889
Основни податоци
Место Лактиње
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (опидум).svg опидум


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во охридското село Лактиње, Општина Дебрца. Претставува опидум (утврдена населба) од доцната антика.

Се наоѓа на околу 2 км јужно од селото и северно од патот што води кон планината Зајгазица. Се простира на зарамнета падина по чија површина се забележуваат остатоци од тврдински ѕид и фрагменти од градбена и садова керамика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Манастир — населба и црква од средниот век
  • Мега — населба од средниот век

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 249. ISBN 9989-649-28-6.