Широко Гариште (Брежани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Широко Гариште
археолошко наоѓалиште
Широко Гариште is located in Македонија
Широко Гариште
Местоположба на Широко Гариште во Македонија
Местоположба 41°14′49″N 20°57′57″E / 41.24694° СГШ; 20.96583° ИГД / 41.24694; 20.96583Координати: 41°14′49″N 20°57′57″E / 41.24694° СГШ; 20.96583° ИГД / 41.24694; 20.96583
Основни податоци
Место Брежани
Општина Дебрца
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница


Период римско време
Портал „Археологија“

Широко Гариштеархеолошко наоѓалиште кај охридското село Брежани, Општина Дебрца. Претставува топилница од римско време.

На 3 км јужно од селото, на висока тераса што лежи на левиот брег на Плацка Река, во нивите на П. Стојаноски и Р. Танески се среќаваат голем број остатоци (згура) од топена железна руда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 239. ISBN 9989-649-28-6.